Aktualności Wywiad z Karolina Budzińska - Kożyczkowska

Kreatywna szkoła językowa

1

oferuje naukę języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego dla dzieci, młodzieży
i dorosłych w małych grupach lub indywidualnie
na wszystkich poziomach Szkoła mieści się
w Placówce KREATYWNA EDUKACJA
w Baninie ul. Ptysia i Balbiny 13.

Niepubliczne przedszkole kreatywne

1

oferuje fachową opiekę i edukację przedszkolną POLSKO-ANGIELSKĄ dla dzieci od 2 do 5/6 lat.

Przedszkole mieści się w Placówce KREATYWNA EDUKACJA w Baninie ul. Ptysia i Balbiny 13

Godziny otwarcia Niepublicznego Przedszkola Kreatywnego dostosowane są do potrzeb rodziców.

Świetlica kreatywna

1

oferuje fachową opiekę i edukację dla dzieci uczących się w szkole podstawowej Świetlica mieści się w Placówce KREATYWNA EDUKACJA w Baninie ul. Ptysia i Balbiny 13 Godziny pracy świetlicy dopasowane są do planów lekcji podopiecznych. Świetlica Kreatywna jest świetną alternatywą dla rodziców, których praca nie pozwala na odbiór dziecka zaraz po jego zajęciach w szkole.

Wywiady
Wywiad z Karoliną Budzińską - Kożyczkowską PDF Drukuj Email

 

Z KAROLINĄ BUDZIŃSKĄ-KOŻYCZKOWSKĄ, WŁAŚCICIELKĄ I DYREKTORKĄ NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA KREATYWNEGO

ROZMAWIA MAMA, KTÓRA POSZUKUJE ODPOWIEDNIEGO PRZEDSZKOLA DLA SWOJEGO SYNKA.

 

-Skąd pomysł na otwarcie Przedszkola?

 

-Może zacznę od tego, skąd ten pomysł NIE jest.

NIE była to reakcja na krążące opinie, że prowadzenie przedszkola to dobry interes.

Oboje z mężem zawsze staramy się trzeźwo (choć odważnie i entuzjastycznie) patrzeć na świat, więc zawsze stawialiśmy pytanie: dlaczego zatem przedszkoli jest wciąż za mało?

Ten problem jest bardzo złożony.

Przedszkole nie może być „pomysłem na biznes”, ale z drugiej strony nie może być też spontanicznym pomysłem na życie dla kogoś, kto „po prostu lubi dzieci”. To jest wyzwanie i ciężka praca, która wymaga ogromnego zaangażowania i codziennej świeżej energii. I jeszcze codziennego absolutnego przekonania, że to jest TO. Powołanie? Myślę, że nie jest to za duże słowo w tym wypadku…

Naszymi klientami są, owszem, rodzice, ale przede wszystkim dzieci. A one są jak papierek lakmusowy na nasze emocje i najskrytsze myśli. Dzieci „wyczuwają” niuanse, które dla dorosłych bywają już nie do wykrycia. Dzieci są najlepszym testerem na AUTENTYCZNOŚĆ drugiego człowieka.

Jeśli chcesz zająć się opieką, wychowaniem i edukowaniem dzieci, musisz mieć odpowiednie kwalifikacje, opanować potrzebną wiedzę i umiejętności i musisz po prostu kochać to robić. Dzieci to wyczują lepiej niż niejeden specjalista do spraw rekrutacji pracowników.

                     W naszym przypadku otwarcie Przedszkola to kolejny etap mojej pracy edukacyjno-wychowawczej, którą rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Nadszedł taki moment, kiedy liczba klientów mojej firmy-moich uczniów po prostu-była na tyle duża, że zdecydowaliśmy się z mężem na zbudowanie placówki, w której miałaby być szkoła językowa. Ale kiedy o tym pomyśle usłyszeli rodzice moich najmłodszych uczniów, zaczęli bardzo nas namawiać, by w budynku powstało przedszkole. Świadczyło to o ogromnym zaufaniu do nas i o uznaniu dla mojej pracy – znali mnie przecież, ponieważ pracowałam już wtedy z ich dziećmi. A zatem, wracając do Pani pytania, pomysł otwarcia przedszkola był nie nasz, a rodziców dzieci. Jedyne, co mogliśmy zrobić w takiej sytuacji, to wyjść im naprzeciw i zrobić to najlepiej i najpiękniej jak to możliwe.

 

 

 

 

-Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na otwarcie niepublicznego przedszkola, a nie punktu przedszkolnego?

 

We wszystkim co robimy dążymy do jak największego profesjonalizmu. Niepubliczne przedszkole to placówka, która musi spełnić wymagania kuratorium i sanepidu, których punkt przedszkolny spełnić nie jest w stanie. Ponadto, jest przez te instytucje kontrolowane. Proszę sobie uzmysłowić, że punkt przedszkolny można otworzyć w mieszkaniu w bloku mieszkalnym.

A zatem, wymagania sanitarne sprowadzone są do minimum.

Ponadto w ramach niepublicznego przedszkola mamy możliwość realizacji podstawy programowej, przeprowadzenia licznych zajęć dodatkowych, a także intensywnej nauki języka angielskiego.

Bardzo cenię sobie profesjonalizm firm i osób, z których usług korzystam. Lubię widzieć i wiedzieć, że płacę za usługę ludziom, którzy dużo od siebie wymagają i stawiają po prostu na rzetelnie wykonaną pracę. Chętnie takie firmy wspieram i (może trudno w to uwierzyć) chętnie im płacęJ Nierzadko nawet więcej, niż zapłaciłabym gdzieś indziej.

 

-Jakie jest Wasze przedszkole?

 

Jest kreatywneJ To znaczy, że na wszystko staramy się patrzeć oczami dziecka. To z kolei oznacza, że wszystko, nawet najbardziej oczywiste kwestie… cóż, właśnie nie ma nic oczywistego. Wszystko ma być nowe, lub odkrywane na nowo. Tak właśnie wygląda świat dziecka. Wbrew pozorom, to bywa bardzo trudne dla ludzi dorosłych, za którymi jest już pewna droga edukacyjna, liczne doświadczenia. Od naszych pracowników jednak właśnie tego wymagamy.

Innowacyjność, ale i uszanowanie tradycji i metod pracy z dziećmi od lat sprawdzonych i uznanych – to dwa bieguny pracy edukacyjnej naszej placówki.

Stawiamy na wykwalifikowaną kadrę. Cały czas też motywujemy naszych pracowników do ciągłego rozwoju – tego wymaga zawód nauczyciela. Przez cały rok szkolny, regularnie, wychowawczyni grupy przedszkolnej współpracuje z moją mamą, osobą o ogromnym doświadczeniu, a także z wielką wiedzą pedagogiczną, wciąż uaktualnianą. Pracują nad ciągłym udoskonalaniem metod stosowanych przez wychowawczynię, dostosowują je do indywidualnych potrzeb dzieci. Takie spotkania i rozmowy o konkretnych dzieciach

z konkretnymi zdolnościami i wymaganiami, dają często więcej, niż długie godziny wykładów teoretycznych z dziedziny wychowania przedszkolnego.

Zatem my sami jesteśmy wciąż nastawieni na rozwój – w ten sposób najlepiej przekazuje się dzieciom entuzjazm do nauki.

Umożliwiamy im rozwijanie swoich zdolności i pokonywanie słabości poprzez codzienną pracę dydaktyczno-wychowawczą pani wychowawczyni i intensywny, codzienny tryb poznawania języka angielskiego. Ponadto co tydzień odbywają się zajęcia z garncarstwa, ćwiczenia jogi dla dzieci, tańca i karate. Bardzo ważny jest dla nas udział dzieci w tych zajęciach. Jesteśmy przekonani o wspaniałym wpływie, jaki mają one na dziecięcy rozwój. Widzimy efekty i przyjemność, jaką z nich czerpią.

 

-Na czym polega nauka języka angielskiego w Waszym przedszkolu?

 

Oczywiście – już pewnie się z tym Pani osłuchała i oczytała – poprzez zabawę. Martwi mnie, że „nauka języka angielskiego poprzez zabawę” jest w wielu placówkach traktowana jak puste hasło, slogan. I gubi się jej sens i istotę.

 

Wiele piosenek, które wykorzystuję na moich zajęciach z dziećmi pochodzi

z przedszkoli w Stanach Zjednoczonych, tzn. są w nich wykorzystywane na zajęciach z wychowawcą. Usprawniają mowę, rozwijają słownictwo, a także oswajają z –innym niż w języku polskim -  rytmem mowy. Ponadto są śmieszne, dynamiczne i stymulujące. Na zajęciach również wprowadzamy elementy zabawy.

Poznawanie języka angielskiego odbywa się również poprzez – i proszę mi wierzyć, dzieci tego potrzebują i to uwielbiają – pełną skupienia pracę

z książkami i podręcznikami. Owszem, nawet trzylatki mają dopasowany

do nich podręcznik nauki języka angielskiego! Oczywiście dopasowanie podręcznika oraz opracowanie programu nauczania języka angielskiego

dla najmłodszych podparte jest latami mojej pracy z dziećmi, moimi autorskimi pomysłami i wiedzą z zakresu nauczania języka obcego.

Obok nauczania i rozwijania umiejętności z zakresu wychowania przedszkolnego, nauka języka angielskiego jest naszym głównym priorytetem. Wpisanym w Statut naszego przedszkola i w podstawę naszej działalności dydaktycznej.

 

-Dla kogo jest Wasze Przedszkole?

Oczywiście dla dzieci od 3 do 5 latJ Oczywiście również dla ich rodziców.

Pochodzę z rodziny, w której oprócz wzajemnej miłości i szacunku, panowało przekonanie, że to edukacja jest najważniejsza. Że to ona rozwija samoświadomość, sprawia, że życie jest pełniejsze, bogatsze i ciekawsze. Edukacja była priorytetem zarówno w organizowaniu życia rodzinnego, jak i w planowaniu budżetu domowego. Uczyłam się języka angielskiego od najmłodszych lat w czasach, kiedy było to bardzo mało popularne. A kiedy jako nastolatka przyszłam do taty z zapytaniem, czy znalazłyby się pieniądze na prywatne lekcje śpiewu – odpowiedział, że oczywiście, jeśli ma mnie to rozwijać. Dodam tylko, że wszelkie inne moje pomysły na wydatki nie spotykały się z taką „oczywistą” odpowiedziąJ

Z takiego świata pochodzę. Nie znam innego. Z takiego założenia też wychodzę: że rodzicom przede wszystkim zależy na tym, by ich dzieci się rozwijały.

Dla wszystkich rodziców , którzy to założenie realizują, jest nasze przedszkole.

-Dlaczego warto właśnie Wam powierzyć opiekę nad moim dzieckiem i jego edukację?

 

Ostatnio nasze Kreatywne Przedszkolaki wzięły udział w Festiwalu Tańca dla Przedszkolaków w Gdańsku. Były w tłumie i nieznanym miejscu. Ku radości

i dumie ich wychowawczyni, dzieci brały udział w występie przed rzeszą obcych ludzi. Co więcej, kiedy skończyły pokaz układów, które znały z zajęć w przedszkolu, rwały się na scenę i tańczyły inne układy. Nie znały ich, uczyły się ich w trakcie występu na scenieJ

Dzieciństwo to taki czas, kiedy najlepsze, co można dostać od świata i ludzi,

to rozbudzenie wiary w siebie, ciekawości świata, otwartości i odwagi.

Myślę, że wyposażamy w to naszych wychowanków.

W zeszłym roku Kreatywne Przedszkolaki wzięły udział w nagraniu demo szkoleniowego do programów logopedycznych dla jednego z państw europejskich. Dzieci wykazały się odwagą, wiarą we własne możliwości

i szeroką wiedzą o świecie. Otoczone profesjonalnymi kamerami i reflektorami odpowiadały na pytania, wykonywały polecenia i rozwiązywały zadania,

z którymi nie wiem, czy sama bym sobie poradziła. Dostały w nagrodę komputerJ Ale i bez tego były zachwycone całym przedsięwzięciem.

Absolwenci naszego przedszkola z powodzeniem przechodzą testy

w renomowanych szkołach podstawowych w Trójmieście.

To ogromna trudność i wyzwanie, by cały czas znajdować kompromis między intensywnym edukowaniem dzieci a rozwojem ich entuzjazmu, zainteresowań

i umiejętności radzenia sobie w różnorodnych sytuacjach.

Takie jest Nasze Przedszkole. Skoncentrowane na uskrzydlaniu.